انواع سقف کاذب کناف به همراه قیمت نصب

۰۶ تیر ۱۳۹۸

کناف

در حال حاضر کناف به عنوان برند پیشرو در زمینه ساخت و ساز خشک در سطح ایران و جهان شناخته شده و با استقبال روزافزون سازندگان مواجه شده است. یکی از مهم ترین دلایل استقبال بی نظیر از کناف حذف ملات و اتصالات پیچی و سرعت و کیفیت بالا توأم با قیمت مناسب می‌باشد.

امروزه سازندگان، کناف را جایگزینی مناسب برای رابیتس‌کاری یا سقف کاذب می‌دانند. کناف علاوه بر سقف کاذب امکان انواع دیوارهای جداکننده، پوششی، دکوراتیو و سقف‌های مشبک و خاص را فراهم  آوررده است.

در این مقاله سعی شده که به معرفی کناف و کاربرد آن در سازه‌های فولادی و بتنی و مزایا و معایب آن بپردازیم.

کاربرد کناف

عموماً کناف در ساختمان‌های موجود در کشور، دیوارها و سقف‌ها استفاده می‌شود. نوع کناف با توجه به رنگ، ظرفیت و مقاومت موجود کناف در اجزای سازه خاص خودش به کاربرده می‌شود. مثلاً در دیوار ضد حریق کناف خاص آن به کار می‌رود.

کاربرد دیگر کناف در سقف‌های کاذب مشبک است. این سقف ها بصورت یکپارچه و بدون درز هستند و ساختار آنها از اتصال صفحات روکش‌دار گچی به زیرسازی فولادی که به سقف اصلی متصل می‌باشد، تشکیل می‌شود.

کاربرد کناف

عموماً کناف در ساختمان‌های موجود در کشور، دیوارها و سقف‌ها استفاده می‌شود. نوع کناف با توجه به رنگ، ظرفیت و مقاومت موجود کناف در اجزای سازه خاص خودش به کاربرده می‌شود. مثلاً در دیوار ضد حریق کناف خاص آن به کار می‌رود.

کاربرد دیگر کناف در سقف‌های کاذب مشبک است. این سقف ها بصورت یکپارچه و بدون درز هستند و ساختار آنها از اتصال صفحات روکش‌دار گچی به زیرسازی فولادی که به سقف اصلی متصل می‌باشد، تشکیل می‌شود.

دیوار کناف ضد حریق

دیوار کنافی ضد حریق به عنوان سدی در برابر عبور آتش و حرارت ناشی از آن عمل می‌کند. زمانی که در یک سمت کانون آتش و حرارت بسیار بالایی وجود دارد، با وجود کناف، دمای سمت دیگر (سمت ایمن کانون) از اندازه محدود تجاور نمی‌کند.

از دیوار کنافی ضد حریق معمولاً در جهت حفاظت تیرها، ستون‌ها و سایر اعضای سازه‌های فولادی و همچنین پوشش داکتها و کانالهای تأسیساتی در برابر آتش استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از کناف

12- قابلیت فرم‌پذیری بالا مخصوصاً در بحث دکوراتیو

13-قابلیت تغییر فضاهای قدیمی و تبدیل به کاربریهای جدید با پتانسیل بالا ، کناف بهترین سیستم جهت کارهای بازسازی می‌باشد.

14-بازیافت بیش از 75 درصد مصالح مصرفی

15-کاهش نخاله های ساختمانی به میزان قابل توجه:  نسبت نخاله‌های ساختمان در سیستم کناف به نسبت سیستم سنتی 1 به 5 می‌باشد. این مسئله موجب کاهش هزینه‌های حمل مصالح، کاهش هزینه نظافت، کاهش هزینه تخلیه نخاله‌ها به میزان کاملا محسوسی می‌شود.

16-کاهش اکیپ های کارگری در ساختمان: به دلیل سهولت و سرعت اجرای سیستم کناف، اکیپ‌های مختلف اجرای دیوار (اعم از دیوار چینی، گچ و خاک، سفیدکاری) به یک اکیپ اجرایی کاهش خواهد یافت. حتی در صورت اجرای سقف کاذب، کناف به جای سقف کاذب با میلگرد و رابیتس عملاً در اجرای سقف کاذب اکیپ جوش‌کار، رابیتس کار و گچ‌کار سقف را یک تیم انجام خواهد داد.

17-عبور راحت تأسیسات از فضای مابین دیوار کناف بدون هیچ گونه تخریب

18-دسترسی سریع و مناسب به تأسیسات ساختمانی: دیوارها و سقف کاذب کناف به دلیل اتصالات خشک(استفاده از پیچ و عدم استفاده از ملات) به راحتی قابل ترمیم می باشند. همچنین در دیوار و سقف کاذب کناف در محل‌های پیش‌بینی شده دریچه‌های بازدید قرار می‌گیرد.

19-صرفه‌جویی کلی در مصالح ساختمانی:  چنانچه طراحی استراکچر ساختمان بر اساس سیستم کناف باشد موجب صرفه‌جویی در مصالح  به خصوص فولاد و سیمان و بی‌نیازی از برخی مصالح نظیر گچ، آهک و خاک می‌شود

20- بی‌نیازی کناف به جوشکاری: به دلیل بالا بودن مشکلات استفاده از برق شهری جهت جوشکاری، کناف جایگزینی مناسب برای روش‌های پرهزینه سنتی می‌باشد.

21- جنبه‌های زیست محیطی: کاهش تولید زباله‌های ساختمانی غیر از صرفه‌جویی در هزینه دفع زباله‌ها در سطح ملی از جنبه حفاظت محیط زیست و استفاده بهینه از منابع کافی دارای اهمیت است که همه با کناف (سیستم ساخت و ساز خشک) میسر می‌شود.

22- استفاده از سقف کاذب کناف نسبت به سقف کاذب سنتی مزایای بسیاری دارد. از جمله: سرعت، دقت، کیفیت، انعطاف قابل ملاحظه، هزینه‌های کمتر کناف نسبت به سیستم سنتی، عدم جوشکاری و کاهش هزینه‌های برق و سهولت نظافت واحدها به دلیل عدم استفاده از مصالح و ملات.

1-مقاومت در برابر زلزله: به علت سبکی و انعطاف پذیری بسیار بالا

2-ایمنی: به دلیل اتصالات مناسب، در دیوارها و سقف‌های کاذب کناف معمولاً اتصالات به صورت پیچی و مطابق با ضوابط و آیین‌نامه‌های مدون انجام می‌شود.

3-سرعت اجرای بالا: سیستم دیوار کناف (در شرایط کاملاً طبیعی و با نیروی معقول) نسبت به سیستم سنتی تا چهار برابر سریع‌تر قابلیت اجرا را دارد.

4-اجرای راحت: به دلیل طراحی مناسب

5- وزن کم و هزینه کمتر: به دلیل نوع ساختار سیستم کناف در مقایسه با سیستم‌های متداول امروزی و کاهش وزن قابل توجه بار مرده، اسکلت سازه تا 025/0 سبک تر می گردد. که به دلیل این صرفه‌جویی عملاً اجرای دیوار کناف برای سازندگان رایگان درمی‌آید. در صورتی که مهندسین محاسب بارگذاری را بر اساس دیوار کناف انجام دهند تفاوت قابل توجه ابعاد تیر و ستون و سبک شدن اسکلت را خواهند دید.

6-افزایش سطح مفید زیربنا: به دلیل کاهش اشغال فضا توسط دیوارها و پارتیشن‌های کناف

7- عایق حرارتی مناسب: سیستم کناف در صورت اجرای اصولی به شدت عایق حرارت می‌باشد.

8- عایق صوتی مناسب: فراموش نکنید در صورت اجرای اصولی دیوار کناف کلیه المانهای فلزی با نوارهای عایق از زمین و سقف مجزا شده و نیز دیوار کناف حتماً باید تا سقف اصلی (نه سقف کاذب) ادامه یابد.

9-پنلهای مقاوم در برابر حریق و مقاوم در برابر آتش‌سوزی

10-پنلهای مقاوم در برابر آتش و رطوبت

11-قابلیت اجرا در کف تمام شده: برخلاف پارتیشن های سنتی، پارتیشن‌های کناف پس از کف‌سازی حتی بر روی سرامیک و سنگ (بدون تخریب) قابل اجرا می‌باشند. از این رو بهترین گزینه جهت عملیات بازسازی می‌باشند.

مطابق با آنچه گفته شد سرپرستی و اجرای سقف کاذب کناف  نیاز به تخصص خاص خود دارد. و در صورت اجرای نامطلوب سیستم کناف نمی توان دیوار کناف را مورد نقد قرار داد. زیرا کناف همانند سایر سیستم های برتر ساختمانی سالهاست به عنوان سیستم اصلی اجرای دیوار و سقف کاذب مورد استفاده قرار  می گیرد.

با استفاده از راهنمایی مشاوران ما در شرکت انبوه سازان می‌توانید دیوار کناف مناسب را انتخاب و نصب کنید.

آگهی های مرتبط
دیدگاه شما:
0 دیدگاه
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

معرفی خدمات در الی ساز

خدمات کسب و کار یا مهارت خود را به افرادی که دنبال شما هستند معرفی کنید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد